federacja.gry-online.pl
Informacje o EG08 | Galeria | Rejestracja EG08 / Jak uaktualnić EG08 | Pomoc | Bezpieczeństwo Antywirusowe | Darmowy abonament | Kontakt
Wybrane tematy : Bezpieczeństwo Antywirusowe
Pomoc do Encyklopedii Gier 08

Odpowiedzi na najważniejsze pytania oraz opis korzystania z wszystkich funkcji Encyklopedii znajdziesz w dołączonym do niej helpie. Aby uzyskać dodatkową pomoc zadzwoń na numer (12) 66 135 40 (czynny w dni robocze w godzinach od 9.00 do 17.00).
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ofercie MayClubu, którego miesięczny abonament otrzymujesz wraz z Encyklopedią (lub o innych Abonamentach GRY-OnLine), odwiedź strony serwisu: www.gry-online.pl. Zanim jednak zdecydujesz się szukać pomocy gdzie indziej, przejrzyj poniższy FAQ - być może ktoś przed Tobą miał już podobny problem i otrzymał nań odpowiedź.

Bezpieczeństwo Antywirusowe i Encyklopedia Gier, poczytaj więcej ...

1. Gdzie można kupić pełną wersję Encyklopedii Gier?
Wielką Encyklopedię Gier 08 możesz kupić w salonach prasowych jak również w salonach sieci Empik. Istnieje również możliwość zakupu wysyłkowego, za pośrednictwem naszego wortalu.

2. Nie widziałem jeszcze Encyklopedii... Czy wygląda ona jak jedna z tych brzydkich okienkowych aplikacji bazodanowych?
Nie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że gracze komputerowi stanowią społeczność szczególnie uczuloną na wygląd standardowych aplikacji okienkowych i dlatego Encyklopedia posiada własny interfejs - atrakcyjny wizualnie, wygodny i funkcjonalny. Zobacz na stronę z galerią zdjęć.

3. Czy Encyklopedia Gier udostępnia jakiś wygodny mechanizm przeszukiwania jej zasobów?
Tak, oczywiście. Interesujących Cię informacji możesz szukać po tytule gry, po fragmencie tytułu, po wydawcy, po gatunku gry, po roku wydania lub po kategorii wiekowej. Możesz pamiętać jedynie fragment tytułu gry bądź w wersji oryginalnej, bądź spolszczonej, a i w tym przypadku zaawansowana wyszukiwarka Encyklopedii da radę Ci pomóc. Dodatkowo możesz na wstępie zaznaczyć, czy interesują Cię wszystkie gry, czy tylko te, które ukazały się w Polsce. Istnieje również możliwość wyszukiwania słów w całym tekście.

4. Kto jest wydawcą Encyklopedii Gier i skąd pochodzą zawarte w niej materiały?
Producentem Encyklopedii oraz autorem wszystkich zawartych w niej materiałów jest firma GRY-OnLine sp. z o.o. Wydawcą Encyklopedii jest firma Axel Springer Polska.

5. Co to są Gry-OnLine?
Gry-OnLine to wiodąca na polskim rynku firma zajmująca się rozrywką elektroniczną w Internecie. Jej sztandarowymi produktami są serwisy informacyjne o grach www.gry-online.pl

6. Co tak naprawdę zawiera opis encyklopedyczny każdej gry?
W zależności od ilości informacji dostępnych o grze (która na przykład w wypadku gier, które mają się ukazać w odległej przyszłości może być skąpa) opis może zawierać:
- zdjęcie przedniej ścianki opakowania gry (okładkę);
- właściwy opis encyklopedyczny gry;
- kolekcję zdjęć ekranu z gry;
- rating wiekowy PEGI;
- filmy z gry;
- recenzje i/lub zapowiedzi,
- tajne kody;
- opinię psychologiczną;
- własne notatki - oczywiście jeśli je dodasz ;-)
- poradnik;
- kategorię, względnie gatunek czy rodzaj do jakiego dana gra przynależy;
- ocenę gry;
- podstawowe informacje o grze: producent, wydawca, dystrybutor, data wydania na świecie oraz data wydania w Polsce, rodzaj nośnika, na którym została wydana;
- dostępne tryby gry;
- wymagania sprzętowe;
- ograniczenia wiekowe odbiorcy;
- adresy stron internetowych związanych z daną grą lub jej producentem, wydawcą czy dystrybutorem;
- odnośniki do gier podobnych do danej lub stanowiących inne jej części.
Nie wszystkie z powyższych informacji są dostępne dla każdej gry, ważniejsze pozycje posiadają wszystkie powyższe składniki.

7. Na jakich zasadach zawarte w Encyklopedii gry zostały poddane ocenie?
Każda podana ocena gry w Encyklopedii (wystawiana w przedziale od 1 do 6) jest uśrednioną oceną redakcji GRY-OnLine oraz czytelników serwisu. Tym samym jest to również Wasza własna ocena. W szczególnych przypadkach, gdy redakcja uważa daną grę za szczególnie godną uwagi, przy jej ocenie pojawia się dodatkowo rekomendacja GRY-OnLine.

8. Co oznacza ograniczenie wiekowe podawane przy grze komputerowej? Czy jeśli gra jest bez ograniczeń to znaczy to, że nawet niemowlę da radę się nią pobawić?
Ograniczenia wiekowe ustalane są z uwagi na treść oraz formę gry i ich oddziaływanie na odbiorcę, podobnie na przykład jak ograniczenia wiekowe dla filmów. Nie znaczy to, że dwulatek będzie w stanie pograć na realistycznym symulatorze latania - grze skądinąd nie posiadającej ograniczeń wiekowych. W Polsce obecnie nie istnieje ustawa wymagająca nadawania grom komputerowym ograniczeń, stąd te podane w Encyklopedii mają charakter pionierski. Ustalone zostały przez redakcję GRY-OnLine na podstawie uśrednionych zachodnich norm i obejmują przedziały: bez ograniczeń, od 12 lat, od 16 lat i od 18 lat. W przypadku gier wydanych w Europie (większość) pojawia się przy nich drugie oznaczenie kategoryzacji wiekowej zgodne z europejskim systemem PEGI.

9. Co to jest poradnik do gry? To coś innego niż dołączana do każdej gry instrukcja?
Instrukcja dołączona do gry uczy jej obsługi, używania interfejsu itp. Nie wyjaśnia ona pojawiających się w grze problemów. Poradnik do gry to przeważnie obszerny tekst napisany przez zaawansowanego gracza, wsparty nierzadko dodatkowymi ilustracjami, mapami czy schematami, który w sposób wyczerpujący uczy, jak w daną grę grać. Przydaje się on w sytuacjach, gdy mniej doświadczony gracz utknął na jakimś etapie i nie jest w stanie sobie poradzić o własnych siłach lub zwyczajnie nie ma czasu na samodzielne rozwiązywanie stawianych przed nim problemów. W zależności od gatunku gry poradniki spełniają różne funkcje.
- Poradniki do gier fabularnych to zwykle kompletne opisy przejścia całej gry, wszystkich możliwych do zwiedzenia miejsc oraz dających się wykonać zadań.
- Poradniki do gier strategicznych starają się przedstawić graczowi jak najkorzystniejsze strategie i taktyki prowadzenia rozgrywki, opisać słabe punkty komputerowego przeciwnika, przedstawić listę dostępnych jednostek, ich uzbrojenia, funkcji itp.
- Poradniki do gier przygodowych lub przygodowo-zręcznościowych to przeważnie forma opowiadania, w którym wyjaśnione zostają wszystkie czekające gracza zagadki i problemy.
- Poradniki do gier symulacyjnych przypominają podręczniki pilotażu, prowadzenia samochodu, sterowania łodzi podwodnej etc. - w zależności od przedmiotu symulacji.

10. Zaledwie 650 poradniki to chyba żaden powód do chwalenia się?
Większość poradników do gier, które zostały dołączone do Encyklopedii to bardzo obszerne teksty mające nierzadko rozmiar małej lub średniej wielkości książki. Przeczytanie ich wszystkich zajęłoby Ci z pewnością nie mniej niż rok. Nie znamy drugiego tak bogatego archiwum poradników i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

11. Do jakich gier piszecie poradniki i dlaczego nie do wszystkich?
Nie do każdej gry jest sens pisać poradnik. Są gry, w których wszystko zależy od zręczności gracza, a tej żadna publikacja nie nauczy. Są również gry cieszące się znikomym zainteresowaniem i stąd brak potencjalnych czytelników poradnika. Staramy się zaś tworzyć poradniki do wszystkich bardziej znanych i bardziej rozbudowanych gier, jakie się pojawiają na rynku - ze szczególnym uwzględnieniem gier fabularnych, strategicznych i przygodowych.

12. Czy aby skorzystać z Encyklopedii muszę wkładać do napędu DVD płytę ją zawierającą?
To zależy od wybranych przez Ciebie opcji podczas instalowania Encyklopedii w systemie. Wszelkie opisy encyklopedyczne, recenzje, zapowiedzi, tajne kody oraz pomniejszone screenshoty zawsze zostają skopiowane na Twój twardy dysk i aby uzyskać do nich dostęp, nie musisz niczego już do DVD-ROM-u wkładać. Jeśli zaś nie zdecydowałeś się na skopiowanie poradników, filmów lub ilustracji do gier w dużym rozmiarze, wówczas zostaniesz poproszony o umieszczenie w napędzie odpowiedniej płyty z danymi, ilekroć jej tam nie będzie, a ty będziesz się starał któryś z tych materiałów obejrzeć.

13. Mam już Encyklopedię, lecz mam problemy z jej używaniem, na które nie znajduję odpowiedzi w FAQ. Gdzie ich szukać?
Spróbuj poszukać w instrukcji obsługi znajdującej się w książeczce, a także w dołączonej do Encyklopedii obszernej Pomocy. Jeśli tam również nie znajdziesz odpowiedzi, wówczas pozostaje do Twojej dyspozycji nasz Dział Wsparcia Technicznego: [email protected] i [email protected] oraz telefon: (12) 66 135 40, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

14. Czy z zawartych w Encyklopedii materiałów mogę korzystać przy budowie własnej strony zajmującej się tematyką gier komputerowych / w moim fanzinie o grach / w sklepie z grami gdzie pracuję (niepotrzebne skreślić)?
Przykro nam, ale niestety nie. Wszystkie zawarte w Encyklopedii materiały - od opisów począwszy, poprzez recenzje, zapowiedzi, poradniki i kody, a na ilustracjach skończywszy - są objęte prawami autorskimi, których wyłącznym właścicielem jest firma GRY-OnLine. Wszelkie dodatkowe wątpliwości powinna rozwiać umowa licencyjna dołączona do Encyklopedii. Będziesz ją w stanie przeczytać podczas instalacji, a później znajdziesz ją w Pomocy do Encyklopedii.

15. Czemu podane przez was tajne kody nie działają?
Gry komputerowe wydawane są w różnych wersjach, w różnych językach, a dodatkowo ukazują się do nich z czasem łatki, które również różnicują poszczególne egzemplarze gry. Dlatego może się zdarzyć, że podane w Encyklopedii kody nie będą działać z którąś z możliwych wersji danej gry. Nie ma na to skutecznego sposobu.

16. W jakiej jakości są screenshoty z gier zawarte w Encyklopedii?
Wszystkie obrazki z gier udostępnione zostały w szerokości 720 pikseli oraz wysokości zależnej od właściwych im proporcji.

17. Czy istnieje jakaś inna encyklopedia gier komputerowych, która zawierałaby porównywalną liczbę haseł, opisów, recenzji, zapowiedzi, poradników, ilustracji i jeszcze była wydana w języku polskim?
Nie, nie istnieje. I nie ma szans na to, by powstała bez udziału Gier-OnLine, gdyż żadna redakcja w Polsce nie dysponuje nawet porównywalnym archiwum informacji o grach, gotowym do publikacji.

18. Jakie wymagania sprzętowe ma Encyklopedia Gier?
Minimalne wymagania: Procesor Intel Pentium III 800 MHz (lub odpowiednik), 384 MB pamięci RAM, MS Windows 98SE/Me/2000/XP/Vista, karta grafiki SVGA 4 MB, 1,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym.
Zalecane wymagania: Procesor Intel Pentium 4 1,6 GHz (lub odpowiednik), 512 MB pamięci RAM, MS Windows XP/Vista, karta grafiki SVGA 16 MB, karta dźwiękowa, 9 GB wolnego miejsca na dysku twardym.
Encyklopedia jest zoptymalizowana do pracy w rozdzielczości 1024x768 i 64 tysiącach kolorów lub wyższej. Rozdzielczości poniżej 800x600 nie są oficjalnie wspierane. Czyli praktycznie na każdym obecnie funkcjonującym komputerze jesteś w stanie Encyklopedię uruchomić. Zwłaszcza jeśli ten komputer wciąż służy Ci do grania.

19. Wiele haseł w Encyklopedii powtarza się w wersji angielskiej oraz w polskim tłumaczeniu. Po co?
Dla wygody wyszukiwania interesujących Cię tytułów. Dzięki temu do opisu np. gry "Baldur's Gate" trafisz również przez "Wrota Baldura".

20. Czy powyższe przypadki liczone są podwójnie do sumarycznej liczby opisów?
Oczywiście, że nie! Robimy sobie czasem dowcipy, ale nie takiego kalibru. Encyklopedia zawiera ponad 10 tysięcy opisów różnych gier a nie tylko samych haseł.

21. Jak bardzo aktualna jest Wielka Encyklopedia Gier 08?
Jest tak aktualna, jak to tylko możliwe. Wszystkie zawarte w niej opisy i teksty zostały zaczerpnięte z baz danych serwisu Gry-OnLine w dniu, w którym płyty Encyklopedii poszły do tłoczenia.

22. Czy aktualność Encyklopedii Gier będzie się zmniejszać z każdym dniem po jej wydaniu tak, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych wydawnictw?
Co rok dbamy o to, by wydana przez nas Encyklopedia była stale aktualizowana. Co pewien czas, ukazują się darmowe upgrade'y do niej, które zawierają informacje i dodatkowe materiały o najnowszych grach. Dodatkowe informacje znajdziesz tutaj.

23. Dwa abonamenty w EG08 czy to prawda?
Tak to prawda.
Pierwszy z nich przyznawany jest automatycznie w momencie elektronicznej rejestracji (wymaganej do automatycznej aktualizacji). Login, ksywka i hasło przyznawane są przez system (hasło można później zmienić, loginu i ksywki już nie). Abonament wygasa po miesiącu ale uaktualnienia EG08 można pobierać nawet po upływie tego okresu.
Drugi abonament, również miesięczny, można aktywować w dowolnym momencie, na dowolnym, już istniejącym koncie użytkownika GRY-OnLine. Wystarczy w tym celu wejść na stronę http://karta.gry-online.pl/, zalogować się, wpisać numer, zatwierdzić regulamin, i tak dalej aż pojawi się komunikat "Witaj w klubie". Osoby które już miały na swoim koncie jakiś abonament (nie istotne czy jest on dalej aktywny czy też już wygasł) muszą skorzystać z formularza na stronie http://www.gry-online.pl/p005.asp. W tym przypadku abonament zostanie przedłużony lub reaktywowany w czasie do 48 godzin.

EG08 ponownie w sprzedaży od 27 maja 2008 w salonach prasowych oraz salonach EMPiK. Tylko teraz nowa, niższa cena - 19,90 pln!
Fakty o EG08 DVD
 • ponad 10000 opisanych gier
 • ponad 650 obszernych poradników do gier
 • około 2300 zapowiedzi i recenzji
 • blisko 6000 galerii zdjęć
 • kody i trainery do ponad 2500 gier
 • filmy do około 3500 gier
 • uwzględniony ranking PEGI
 • oceny psychologiczne gier
 • abonament MayClub w prezencie
 • automatyczne darmowe aktualizacje
 • ponad 8GB danych

EG08 opisuje gry na platformy:
EG08 Polecają:
gry online |
copyright © 2000 - 2024 GRY-OnLine S.A.